Rucavas garamantas I. Novadu folklora

Purchase online

7.22

Rucavas garamantas I. Novadu folklora
About this item
Price in bookstore 8.49 €
Category: Folklore. Mythology. Traditions
Author Vīksna M.
Publisher Zinātne apgāds
Publication date 2019
ISBN 9789934549700

"Rucavas garamantas I" (Rīga: Zinātne, 2019. 408 lpp., il.) ir devītā grāmata Latviešu folkloras krātuves sagatavotajā publicējumu sērijā "Novadu folklora" un pirmā, kas pilnībā tapusi ar digitālā arhīva garamantas.lv palīdzību. Grāmatas rosinātāji bijuši paši rucavnieki, īpaši Inga Tapiņa, kura izcēlusi sava novadnieka Jāņa Ģirņa folkloras vākumu, devusi komentārus visam materiālam un atšifrējusi lielāko daļu tekstu no digitalizētajiem rokrakstiem. Variantus atlasījusi un grāmatu sastādījusi, ievadus un vācēju biogrāfijas rakstījusi LFK fondu glabātāja Māra Vīksna. Rucavas izloksni izvērtējusi un grāmatā atrodamās īpašās leksikas skaidrojošo vārdnīcu izveidojusi folkloriste un valodniece Beatrise Reidzāne. Tehniski kārtojusi un salīdzinājusi variantus LFK bibliotekāre Antra Upeniece.

Rucavas un Sventājas dziesmas, teikas, nostāsti, mīklas, buramvārdi, ticējumi atrodami vismaz 50 LFK kolekcijās. Materiāla netrūktu vēl vairākām grāmatām. Šoreiz izvēlēti tikai trīs jauniešu vākumi pagājušā gadsimta 20. gados un dots ieskats folkloristu zinātnisko ekspedīciju krājumos 20. gadsimta otrajā pusē, jo ekspedīciju materiāli digitalizēti vieni no pirmajiem. Daudz vērtīga un interesanta paliks vēlākai iepazīšanai vai individuālam darbam ar interneta vietni garamantas.lv, kurā varēs atrast arī grāmatā neievietoto no ekspedīcijām un citām kolekcijām. Folkloras krājumi grāmatā kārtoti reģistra numuru augošā secībā, varianti netiek grupēti ne pēc žanriem, ne pēc tēmām, bet doti pierakstīšanas secībā, saglabājot visas pierakstītāju uzrādītās ziņas par teicējiem, komentārus, papildinājumus, tādējādi tie atklāj pašu folkloristu darba stilu un prasmes.

Grāmata sagatavota Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta apakšprogrammā 05.04.00 "Krišjāņa Barona Dainu skapis" ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu

Related items
Shops where you can buy this book