Par vēstures derīgumu un kaitīgumu dzīvei

Purchase online

16.46

Par vēstures derīgumu un kaitīgumu dzīvei
About this item
Price in bookstore 18.29 €
Category: Philosophy
Author Nīče F.
Publisher Neputns
Publication date 2021
ISBN 9789934601088

Grāmatā iekļauti divi vācu filozofa Frīdriha Nīčes darbi — “Par vēstures derīgumu un kaitīgumu dzīvei” un “Par patiesību un meliem ārpusmorālā nozīmē”, abi tapuši 1873. gadā. Pirmo Nīče publicē, savukārt otru tā arī nepublicē. "Varbūt Nīčes darbi par meliem un vēsturi var vedināt pārdomāt arī pašmāju vēsturi, tajā samelsto un atstāties no māžošanās un dievekļu pielūgšanas," krājumu raksturo tā sastādītājs un tulkotājs Igors Šuvajevs.

Teksts “Par vēstures derīgumu un kaitīgumu dzīvei” ir pirmpublicējums latviešu valodā, savukārt “Par patiesību un meliem ārpusmorālā nozīmē” latviešu valodā ir tulkots, tomēr Igora Šuvajeva tulkojumu var uzskatīt par pirmo akadēmiski komentēto tulkojumu.

Tos abus var dēvēt par nesavlaicīgiem, laikam neatbilstīgiem, un latviski varbūt tie tādi ir arī patlaban. Vienu var dēvēt par mēģinājumu noskaidrot, cik nevēsturisks ir cilvēks (kultūra, tauta), neraugoties uz šķietamo vēsturiskumu — vēstures pielūgšanu, aizbarikādēšanos ar to. Otru var dēvēt par mēģinājumu noskaidrot melu, melošanas zelšanu, kad nespēj izturēt patiesību vai pat netiecas pēc patiesības. Abus rakstus var dēvēt arī par kultūrkritiskiem, piebilstot, ka Nīče šajos darbos pārbauda, asina savu spalvu.

Igors Šuvajevs

Krājumu papildina Igora Šuvajeva komentāri (par personām, jēdzieniem u. tml.), pēcvārds un personu rādītājs

Latviešu valodā

Sastādījis un no vācu valodas tulkojis Igors Šuvajevs

Literārais redaktors un korektors Arturs Hansons

Dizains Anna Aizsilniece

Related items
Shops where you can buy this book