Pārcēlāji

Purchase online

12.95

Pārcēlāji
About this item
Price in bookstore 14.39 €
Category: Latvian Literature
Author
Publisher Mansards
Publication date 2021
ISBN 9789934122507

Grāmatā apkopotas triju bēgļu laivu vadītāju atmiņas no Otrā pasaules kara beigu posma. Būdami Latvijas valsts vienaudži, Pēteris Jansons, Laimonis Pētersons, Ēriks Tomsons, jaunu cilvēku aizrautībā glāba Latvijas iedzīvotājus no otrreizējās padomju okupācijas. Ilgu laiku par viņiem nekas netika dzirdēts. Latvijas Centrālās padomes uzdevumā viņi darbojās nelegāli un bieži palika nezināmi pat laivās pārceltajiem. Tikai mūža otrajā pusē viņi beidzot varēja uzticēt atklātībai savus neparastos dzīvesstāstus – kā Latvijā, tā Zviedrijā. Arī Zviedrijā nācās ievērot noilgumu informācijai par nelegālajiem laivu braucieniem no Baltijas. Atmiņu autoriem lemtie mūža gadi deva iespēju pretoties aizmirstībai.

Tagad mutvārdu vēstures pētnieku sakopota, ilgstoši noklusētā pieredze nodota atklātībai, jo vēstures izpratnei nekas nav izteiksmīgāks par pašu notikumu dalībnieku atmiņām. Pirmavotu liecības tuvina mirkļa realitātei, kas saistīta ar izjūtām un cilvēcisko pārdzīvojumu. Pārcēlāji atceras veiksmīgos un neveiksmīgos braucienos, riskantās situācijas, kad mantu izmešana jūrā bija mazākais zaudējums. Viņi atceras savus pārdzīvojumus, pārgalvības un nevēlēšanos iesaistīties nevienā no karojošajām armijām, stāsta par nebēdnībām un negaidītiem notikumu pavērsieniem, romantiskām noskaņām, kad jūra mierīga un drudžainu rīcību vētras laikā.

Ar sērijas “Bezbailīgie” starpniecību pagātne tiek tuvināta tagadnei. Varoņi, kas nebaidījās nāves, piedzīvoja garus mūžus. Sērijas pirmā grāmata “Nakts jau nav tikai gulēšanai” bija veltīta Latvijas Centrālās padomes bēgļu laivu sakarniecei Valentīnei Lasmanei, kura dzīvoja 102 gadus. Laimonis Pētersons nodzīvoja 87 gadus, Pēteris Jansons – 98. Trešais atmiņu autors Ēriks Tomsons grāmatu sagaida pirms savas 103. dzimšanas dienas – 31. decembrī.

Atmiņās skarti daudz mazpazīstami notikumi, fakti un detaļas. To papildina zinātniskie komentāri. Ievads, pēcvārds un personu rādītājs paver plašāku ieskatu laikmetā, notikumos un tajos iesaistītajās personās. Grāmata adresēta visām paaudzēm, bet īpaši – jauniešiem, kurus saista bezbailīgo dzīves mēraukla.

Sastādītāja Māra Zirnīte

Izdošanai sagatavoja: Latvijas Mutvārdu vēstures pētnieku asociācija “Dzīvesstāsts” un LU Filozofijas un socioloģijas institūts.

Izdevējs: “Mansards”.

Grāmata izdota ar Pasaules Brīvo Latviešu Apvienības Kultūras fonda un Latviešu fonda (ASV) atbalstu.

Related items