Skatāma Andreja Ģērmaņa un Olitas Gulbes gleznu izstāde!

Skatāma Andreja Ģērmaņa un Olitas Gulbes gleznu izstāde!

Grāmatu nama "Valters un Rapa" telpās, Aspazijas 24, aicinām iepazīt divu gleznotāju darbus!

Gleznotājs, grafiķis un mākslas zinātnieks Andrejs Ģērmanis dzimis 1941. gada 16. jūnijā. Pazīstams kā sadzīves žanra, portretu, ainavu un kluso dabu meistars, kas īpašu lomu piešķir gleznojumiem dabā. Pēdējos 16 gadus viņa mākslas darbi tapuši galvenokārt mākslinieka dzīvesvietā - Bigauņciemā.

Beidzis J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu (1959 un LVMA Glezniecības nodaļu (1965); diplomdarbs “Studentes” (vad. E. Kalniņš). Bijis Latvijas Republikas arodbiedrību padomes kultūras nama Tautas studijas vadītāj (1979-84), regulāri darbojies pašdarbības gleznotāju vasaras nometņu, izstāžu organizēšanā un dažādu studiju konsultēšanā. Izstādes piedalās kopš 1966; Mākslinieku savienības biedrs kopš 1969. gada.

Pats savu mākslu Andrejs Ģērmanis raksturo kā reālistisku pozitīvismu. Viņa gleznās veroties rodas pārliecība, ka iedvesmu viņš gūst itin visur un itin visā, pat visvienkāršākajā sadzīviskajā momentā, bet tā nekādā ziņā nav tieša nogleznošana no dabas. Viņa darbiem raksturīga emocionāla uzlādētība, kurā liela vieta atvēlēta gaismas spēlei un saules klātbūtnei. Viņu aizrauj gan ainavas, gan klusās dabas. Portretos virtuozs otas raksts apvienots ar portretējamā vaibstu un dvēseliskās būtības precīzu attēlojumu.

A. Ģērmaņa darbi atrodami gan Latvijas, gan ārzemju muzejos, Tretjakova galerijā, kā arī privātkolekcijās visā pasaulē. Kritiku, recenziju un eseju publikācijas atrodamas žurnālos, rakstu krājumos un arī dienas presē.

 

Olita Gulbe dzimusi 1953.Tukumā. Māksliniece 1975. gadā beigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Dekoratoru nodaļu, 1983. gadā absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļu. No 1995. gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre, Jūrmalas mākslinieku biedrības biedre, Tukuma mākslinieku biedrības biedre. 2003. gadā saņēmusi „Jūrmalas gada mākslinieks” titulu un izvirzīta gada balvai Latvijā nominācijā „Par radoši veiksmīgāko personālizstādi”.

Īsi raksturojot Olitas Gulbes glezniecību, laikam vistuvāk patiesībai ir vārdi: savrupa ceļa gājēja. Viņas darbi ir vienlaikus trausli un stipri – gluži kā Latvijas daba. Māksliniece ir dabas gleznotāja. Ejot cauri visiem četriem gadalaikiem, vērīgi ielūkojoties dabas norisēs, pamanot vissīkāko niansi. Olita Gulbe vienlīdz dvēseliski glezno trauslās magones un sīkstās niedres, viņa prot piešķirt īpašu šarmu tiklab vecam šķūnītim, kas ieaudzis zālē, kā cēlām ūdensrozēm un pirmā sniega baltumā neprātīgi ziedošiem ķiršiem.

Šajā izstādē māksliniece risina savu "zivju tēmu", meklē faktūras un gaismas lašādās, kas ir izrādījušās gana rosinošas un atbilstošas mākslineces rokrakstam. Olita Gulbe ir atradusi jaunu "pielietojumu" šai vīrišķīgajai tēmai- lomam, kas šajos darbos gan ir pastarpināts pieņēmums, tomēr te varam vilkt paralēles ar citu mākslinieku zivju atēlojumu latviešu glezniecībā: Jūliju Viļumaini, Aleksandru Junkeru, Eduardu Kalniņu un citiem. Māksliniece ar šiem darbiem ir atvērusi jaunu lappusi mūsdienu glezniecības vēsturē ar savu risinājumu, redzējumu un izpildījumu.

Olitas Gulbes personālizstādes organizētas G. Šķiltera muzejā Rīgā, Sv. Pētera baznīcā Rīgā, Jūrmalas pilsētas muzejā, Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā, Kuldīgas novadpētniecības muzejā, galerijās Rīgā, Tukumā, Liepājā, Kandavā u.c. Piedalījusies grupu izstādēs Latvijā, kā arī Ruovesī /Somija/, Hobro /Dānija/, Tampere /Somija/. Mākslinieces darbi atrodas Jūrmalas pilsētas muzeja mākslas kolekcijā un privātkolekcijās Krievijā, Somijā, Zviedrijā, Dānijā, Francijā, Holandē, Izraēlā, Ķīnā, ASV, Latvijā un citur.

Gleznu izstāde apskatāma Grāmatu nama "Valters un Rapa" telpās, Rīgā, Aspazijas 24.

Izstāde skatāma līdz 22.februārim.