Retināts gaiss

Iegadāties internetā

11,06

Retināts gaiss
Par preci
Plaukta cena 12,29 €
Kategorija: Oriģinālliteratūra
Autors Repše G.
Izdevējs Dienas Grāmata
Izdošanas gads 2019
ISBN 9789934546969

Šīs grāmatas nepieciešamību noteica neizbēgamā kalnākāpēja vientulība, dievišķi pārdzīvojumi un traģiski zaudējumi. Eksistenciālie drebuļi neļauj uztvert literatūru kā māņu paslēptuvi, profesionāli vērptu pasaciņu krātuvi, — tai jātop par izglābšanās veidu un visskaudrāko esamību iepretim dienišķības fikcijai. Retināts gaiss vienlaikus apdraud dzīvību un norūda sirdi. Laika varmācība spēj sevi īstenot vienīgi caur uztveres linearitāti. Es centos šo linearitāti ignorēt. Retinātajā gaisā, kurā uzturējos šī cikla tapšanas procesā, nepieciešams tikai pats būtiskākais. Tas arī ir vissarežģītākais — izsijāt zeltu no ikviena cilvēka, neņemt līdzi lieko. No kāda uz mūžu ir palicis viens vienīgs smaids, no cita — vēstures smagais, cakainais rāmis, kad pati bilde jau izzagta un sakropļota, vēl no cita — draņķība, kas tevi pašu ir izdresējusi par krietnāku cilvēku. Antikvariāts? Nekā nebija! Vēl viena pasaule, uzslieta no tikai man pieejamajiem materiāliem. Cerībā, ka paklīdušajai cilvēcībai tajā izdosies atrast savas mājas.

Gundega Repše

Radītājs — rakstnieks, mākslinieks, dievs — nekad nav un nedrīkst būt mierā ar paveikto, viņš vēl un vēlreiz sūta savus dēlus, savas meitas pārbaudīt paša dzemdināto pasauli. Kira, Anna, Flora un Kaira, arī Pētersons, Tomba, Ādams — katrs no jauna nāk vētīt šo laiktelpu un mūs tajā.

Dace Sparāne-Freimane

Fotogrāfijā jēdzieni platleņķis un tuvplāns šajās dienās pazīstami tikpat kā ikvienam no mums. Kas attiecas uz tehnisko kvalitāti — jo vairāk pikseļu, jo precīzākas attēla detaļas. Hologrāfija (no grieķu: όλος-hòlòs — ‘viss, vesels’; γραφή-grafè — ‘rakstīšana’) ir zinātne par hologrammu izgatavošanu. Savukārt hologramma ir fotogrāfiju veids, kur attēlu var apskatīt trīs dimensijās. Hologrāfijas tehniku izmanto arī, lai optiski varētu uzkrāt un atjaunot informāciju. 1962. gadā PSRS zinātnieks Jurijs Deņisjuks izgatavoja pirmo hologrammu, kurā attēlots trīsdimensiju priekšmets. Tajā pašā gadā hologrammu izgatavoja arī Emets Leits un Amerikas latviešu zinātnieks Juris Upatnieks Mičiganas Universitātē ASV.

Gundegas Repšes “Retināta gaisa” valoda ir pikseļiem bagātīga, bet stāstījums — pārsteidzoši hologrāfisks: Venēcija atrodas Mellužu tuvumā, padomju laiki ir mūsu tagadnes sastāvdaļa un bēbis ābeles zaros var būt rados ar Kāda (līdz šim) vienīgo dēlu.

Juris Kronbergs

Saistītās preces