Kocenieki un tāsenieces.

Iegadāties internetā

8,54

Kocenieki un tāsenieces.
Par preci
Plaukta cena 9,49 €
Kategorija: Tulkotā literatūra
Autors Kivirehks A.
Izdevējs Pētergailis
Izdošanas gads 2021
ISBN 9789984335346

Populārā igauņu rakstnieka Andrusa Kivirehka (Andrus Kivirähk) grāmata “Kocenieki un tāsenieces” ir savdabīgs fantastikas, absurdisma, politiskās satīras un nesenās vēstures apvienojums. Šo darbu viņš rakstījis, balstoties uz igauņu folklorista Frīdriha Reinholda Kreicvalda tautas pasakas “Kocenieks un tāseniece” motīviem.
Andrusa Kivirehka garstāstā darbība norisinās Igaunijas Dziesmotās revolūcijas laikā, kad vēstītājs – trīsdesmit gadus vecais jaunietis kopā ar pieredzējušo Tautas frontes priekšsēdētāju Voldemāru Kallelu iesaistās Baltijas ceļa organizēšanā. Kādā Igaunijas neapdzīvotā vietā Kallelas kļūdas dēļ trūkst cilvēku, un tas nozīmē, ka Baltijas ceļā ir “caurums”. Līdzīgi kā Kreicvalda pasakā, arī šajā stāstā ar burvestības palīdzību pirtī tiek radīti trīsdesmit jaunieši – no malkas pagalēm kocenieki, no pirtsslotām tāsenieces. Lai tas tā notiktu, vecais Kallela ir spiests ziedoties – dot trīs asins lāses Nelabajam. Kad kocenieki un tāsenieces mistiskajā veidā ir kļuvuši par sabiedrības daļu, jaunais cilvēks iesaistās viņu ķeršanā.
Intervijā autors atzīst: “Patiesībā šī grāmata ir pārsteidzoši mūsdienīga. Es to uzrakstīju pirms dažiem gadiem, bet, kad nesen pārlasīju, pamanīju pilnīgi citu mērauklu, patoloģisko svešā noliegšanu, atšķirīgā ienīšanu.”
Var teikt, ka šo grāmatu veidojuši gan rakstnieks, gan mākslinieks. Vizuāli iespaidīgās Andresa Rehu (Andres Rõhu) ilustrācijas papildina Andrusa Kivirehka absurdisma, ironijas un fantāzijas lidojumu. Mākslinieks Andress Rehu, kas nesen pāragri šķīrās no dzīves, bija viens no visspilgtākajiem grāmatu ilustratoriem Igaunijā.
Grāmatas tulkotājs Guntars Godiņš ievadā raksta: “Nevēlos analizēt vai skaidrot Andrusa stāstu. Esmu pārliecināts, ka katram radīsies savas asociācijas un pārdomas. Frīdriha Reinholda Kreicvalda pasaka „Kocenieks un tāseniece“ nav gara, tāpēc nolēmu to iekļaut grāmatas ievadā, lai lasītājam būtu vieglāk sekot Andrusa Kivirehka interpretācijai.”
Grāmata izdota ar Igaunijas Kultūrkapitāla atbalstu

Saistītās preces
Veikali, kuros šī grāmata ir plauktā